A körömgomba népbetegségnek számít a mai világban. Minden második ember küzd a gomba ellen. Sokak nem tudják, hogy a gombának belső és lelki okai is vannak, de külső fertőzés is okozhatja. Sokak azt sem tudják hogy körmeik gombásak mert nem ismerik a tüneteket és ha mégis ismerik akkor nem törődnek vele.
A körömgombának 3 fajtája van.
1.) Penész-gomba
2.)Sarjadzó-gomba
3.)Fonalas-gomba
A körmöket általában a fonalas gomba támadja meg. Mely a szabad szél felől támad a cuticula felé. A köröm elválik a körömágytól így ha felülről nézzük a kezdetleges gomba miatt a mosolyvonal nem szép íves hanem hullámos lesz és elkezd sárgulni. Ha a körmünk alatt tisztítást végzünk és fehér/sárgás porszerű morzsalék jön ki egyértelműen gyanakodhatunk gombára. A köröm elszíneződése is utalhat gombára.
Ha a tüneteket felfedeztük akkor minél hamarabb kezdjük el a kezelést mert átterjedhet a fertőzés a többi körmünkre is.
Orvoshoz is fordulhatunk a panaszainkkal de egy jó szakember is tud segítséget illetve tanácsokat nyújtani a kezelésben.
1-2 hasznos tipp és trükk hogy otthon filléres dolgokból kikezeljük a körömgombánkat.
¤ Menjünk vásárolni: Ami feltétlenül szükséges a kezeléshez. Grapefruit mag olaj (gyógyszertárban kapható) teafa olaj (gyógyszertárban kapható) néhány gerezd fokhagyma, ecet,szódabikarbóna,fültisztító pálcika,vattapamacs,papír reszelő.
¤Vágd le a körmeidet minél rövidebbre, így jobban be tudsz majd hatolni alá és kevésbé tud megtelepedni alatta a gomba. Mindig a beteg köröm legyen az utolsó, amihez nyúlsz, nehogy megfertőzd a többit is. Aztán a beteg körmöd felületét körömreszelővel (legjobb, ha papír reszelőt használsz, amit a végén kidobhatsz) annyira reszeld le, hogy egészen puha legyen, így majd jobban áthatol rajta bármi, amiben áztatni fogod, vagy amivel kenegeted. Végül a köröm alatt lévő törmeléktől is tisztítsd meg az érintett körmöket. A művelet után fertőtlenítsd az ollót, vagy fémreszelőt újra!
¤KÖRMÖK ÁZTATÁSA 2 liter vízhez, 2 dl 20%-os ecet és pár gerezd összetört fokhagyma kell (ebben legalább 20 percig áztasd a lábad, a körmöd mindenképp lepje el a víz, tehát ha nagy lavórod van, akkor 3 liter, 3 dl és így tovább). Azért ajánlott épp este csinálni, mert 1-2 óra kell, míg elillan a lábadról a fürdővíz csodás illata. Ha szeretnél gyorsan megszabadulni a bűztől, akkor újabb 10 percre szódabikarbónás vízbe áztasd a lábad. Az áztatást minden este végezd el, mert a kis drágáknak elég egy nap is, hogy visszavegyék a terepet tőlünk és ismételd meg legalább kilencvenszer!
¤ESTI KENEGETÉS, DUNSZTOLÁS Egy orrcseppes üvegbe, vagy egy kisméretű, pumpás flakonba (pl. hajvégápoló szérumé) 2 nagy gerezd fokhagymát belepréselsz és felöntöd 20%-os ecettel, majd egy félbe vágott sminklemosó párnát átitatsz a lötyivel, rányomod a körmödre és ráhúzod a levágott gumi kesztyű ujját. Hagyd rajta amíg jól esik vagy nem csíp az ecet. Ha már nincs nyár, tehát másnap nem papucsban fogsz flangálni, akkor egész éjszakára ne alkalmazd, mert szellőzni is kell valamikor a körmödnek. Az ecet bizony igénybe veszi a bőrt, így célszerű valami természetes alapú, hidratáló krémmel (például körömvirág) bekenni a bőrt a kiszáradás megelőzésére, de a körmödre ne kenj, az inkább szellőzzön az éjszaka folyamán.
¤REGGELI KENEGETÉS Reggelente macerás, hosszú és büdös megoldás lenne az ecetes lábfürdő ezért 100%-os teafaolajjal kell bekenni a körmöket (ha lehet a köröm alá is menjen), amihez a célszerszám egy fültisztító pálcika. Csöppents ré egy cseppet és kend be a körmöt, mintha csak lakkoznád. Meglepő módon kis idő múlva eltűnik majd az olaj, azaz beszívja a körmöm és nem is túl büdös, tehát akár papucsban is ki lehet menni vele az utcára. Bár a leírása szerint bőrrel nem érintkezhet, de ha mégis hozzáér a körömágyhoz, akkor sem problémát.
¤BELSŐ KEZELÉS Grapefruitmag kivonatot igyál az útmutatójában megjelölt módon. Első nap 3x5 cseppet oldjál fel 3 dl ásványvízben, majd 3 naponta emeld a cseppek számát 5-el, egészen 20 cseppig.
¤LÁBBELIK FERTŐTLENÍTÉSE Lábbelik fertőtlenítése úgy történik, hogy szemeteszsákokba rakjuk őket és teszünk bele formalinnal átitatott vattadarabokat (zárt orrú cipőkbe külön-külön is célszerű, csizmába meg egyenesen kötelező egy-egy saját vattapamacsot rakni), majd a zsákot összecsomózzuk, amely műveletnél fontos, hogy légmentes maradjon a zsák. Aztán legalább 1 napig így hagyjuk őket, végül kb. 3 napig szellőzni kell a cipőket szabad levegőn
¤ ZOKNIK FERTŐTLENÍTÉSE Azt ugye mondani sem kell, hogy a műszálas zoknikat már rég kidobáltuk a kukába? A pamut zoknikra és a lábápoláshoz használt törülközőkre a legjobb módszer a következő: • formalinos vattás megoldás (lásd lábbeliknél leírt módon) csak nem kell szellőztetni,
¤ NAPI LÁBBELI FERTŐTLENÍTÉS Minden nap kend át a cipődet teafaolajjal átitatott kendővel. További kenegetők
TIPP:
Figyelj oda a lelki panaszaidra is. Egyesek azt mondják, hogy a körömgomba a ragaszkodással, az elengedéssel, az agresszióval kapcsolatos. Ha ez nem is lenne így, akkor sem árthat nekünk, ha egy kicsit visszább veszünk a tempóból, nem idegeskedünk, stresszelünk annyit.